Mleko migdałowe

Gdy pierwszy raz, w ubiegłym tygodniu, przeczytałam o wytwarzaniu domowego mleka roślinnego, strasznie zapaliłam się do tego pomysłu. Są łatwe w przygotowaniu, ciekawe w smaku i zapachu, i po prostu inne :)

Ponadto, nie uczulają i nie powodują nietolerancji pokarmowej Chyba,  że jest się uczulonym na główny składnik, którym mogą być orzechy, ziarna bądź nasiona.
Czyli idealny substytut dla mleka krowiego. Dla mnie jak znalazł :)
Póki co, mleka roślinne są bazą do smoothies, zastępstwem mleka/ jogurtu w cieście do naleśników i dodatkiem do kawy.

Na pierwszy ogień poszło mleko wytwarzane z migdałów. Do przygotowania potrzebne są:
- 1 szklanka migdałów
- 4 szklanki wody
Do tego przydadzą się:
- Garnek/ miska
- Sitko
- Gaza/ pielucha tetrowa
- Butelka/ słoik

Sam proces tworzenia jest prosty i szybki. Jednak należy pamiętać, aby wcześniej namoczyć migdały, by później było łatwiej je zblendować – szklankę migdałów zalać jedną szklanką wody i zostawić na co najmniej 8h.

image

Po upływie tego czasu (może być dłuższy) migdały odcedzić. Blendować je przez 2-3 minuty dodając 2 szklanki wody. Następnie odsączyć przez gazę/ pieluchę*.

image

* przetestowałam i gazę i pieluchę, pielucha jest zdecydowanie lepsza – większa, gęściej utkana, nie przepuszcza miazgi. Gaza zda egzamin przy „produkowaniu” mleka z mniejszej ilości składników.
Odcisnąć dokładnie, aż miazga migdałowa będzie miała zwartą strukturę, po czym czynność powtórzyć :)

image

Z 4 szklanek wody (po ok. 250ml) i 1 szklanki migdałów otrzymałam ok 1000ml napoju migdałowego.

image

image

Z miazgi migdałowej zrobiłam proszek migdałowy, który dodaję do wszystkich smoothies. Wysypałam na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i suszyłam ok. 1h w niskiej temperaturze, ok. 60 stopni.


Dziś zapraszam na mlecznomigdałowe bubble tea :) i na fb SolanoBlog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>